Myanmar (Barma) země tisíce zlatých pagod
Lokalita: Asie
Místa: Yangun, Bagan, Inle Lake, Mandaly
Zajímavost: Každá pogoda má jiné kouzlo
Top: Památky a lidi
Rok: 2018
První věc, na co si dejte pozor, než vůbec vyrazíte je, že potřebujete vízum. My jsme to věděli, ale nepočítalo jsme s dobou vyřízení až 3 dny, protože víza do Ameriky jsou hned. Tak jsme si o jeden den prodloužili pobyt v Dubai:) Víza došla asi za 14 hodin, takže bychom to teoreticky na letišti ukecali, ale bylo zbytečné pokoušet štěstí, kór když máme na cestu dost času. Jinak se dají víza zařídit i na letišti, což nikde napsané není:) Barma je 10x větší, než ČR, takže mapy dost zkreslují vzdálenosti. Taky nás to překvapilo. Žije zde asi 8x víc obyvatel.
Z Dubaje se dá letět s Emirates napřímo do Yangunu nebo pak např. se SingapureAirlines do Singapuru a pak ze Singapuru kamkoliv do Asie. SingapureAirlines vychází levněji. Z Prahy jsem spojení nehledal, ale Asie je v tomto období docela levná, takže stačí sledovat pár webů a určitě něco objevíte. Případně si můžete dát upozornění na Google Flights nebo Kiwi.
Yangun (Rangún) – jih Barmy
Je druhé největší město v Barmě. V minulosti to bylo i hlavní město, ale to přesídlili víc do vnitrozemí (politické důvody). Po příletu nepotřebujete chytat taxi, jezdí zde Uber, jako na jediném místě v Barmě. Určitě si vyměňte nějaké peníze, protože později jsou docela nevěřícní, když vidí 100 USD bankovku. Bankomatů je všude dost, tak uvidíme jestli nejde nějaká sms o zneužití karty:)
Yangun nabízí hodně chrámů, ale hlavně Zlatou pagod (Shwedagon Pagoda), která nabízí impozatní podívanou. Hlavně když se s Barmou setkáte poprvné. Určitě tam zajděte jak přes den, tak i v noci. Za zastávku stojí Chaukt Htat Kyi Pagoda s ležícím Budhou. Karaweik Palace, kde je restaurace. Bogyoke Aung Sann Market, ať máte trochu setkání s místními prodejci. Nebojte hned naproti je moderní “evropský” obchoďák, kde si určitě kupce místní simkartu. 10 GB internet vyšel na nějakých 260 Kč. Při bookovaní ubytování nebo hledání cesty se to hodí vždy. Wi-Fi na hotelech je trochu pomalejší:)
Bagan
Do Baganu se dá dostat 4 způsoby. Letecky, busem, vlakem nebo privátním taxi. Letecky je to +- 100 USD, busem pak přes JJ Express asi 19 USD, vlak ani taxi jsem nezjišťoval. Vybrali jsme noční autobus, protože jsme chtěli ušetřit. Cesta trvá 10h. Jsou tam velká polohovací sedadla. Moc místních tím nejezdí:) Vůbec se s tím nemazlí a jezdí jak divočáci, takže dobře, že jsme spali. Odjezd je okolo 20h, takže jste už kolem 6 ráno v Baganu. Je dobré se zeptat na hotelu, jestli vám seženou lístky, umí zařídit různé slevy a hlavně třeba odvoz na autobusák v ceně. Letadlem trvá cesta 45 minut.
Kde se v Baganu ubytovat? Stejnou otázku jsme řešili i my. Můžete bydlet v New Bagan, Old Bagan nebo Nyaung-U. Old Bagan nemá tolik restaurací jako ostatní 2 vesničky, ale je tam zase nejblíž ke všem důležitým pagodám a stúpám. Jeden tip – u Ananda Temple jsou 2 restaurace, které jsou podle tripadviseru top 🙂 Takže i z Old Baganu to máte blízko. My jsme bydleli v Old Baganu. Měli jsem štěstí a mohli se ubytovat už v 8 hodin ráno. Co navštívít v Baganu? Vemte si mapu. Pučte si motorku a začněte objevovat postupně 2200 různých chrámů, které přežili z původních 10k. Ananda Temple, Shwesandaw Pagoda, Myauk Gani a další a další. Určitě se zeptejte místních, ať vás někam vezmou na svítání nebo na západ slunce. Na svítání jsme vstávali v 5 ráno a našli jsme Pagodu, na kterou se dalo vylézt. Už jich moc není. Ta naše byla jižně od Ta Wet Hpaya. Kdyžtak napiště pošlu screen map. Turisté dost pagody ničili, takže je jich spousta zavřených, ale i tak jsou to impozantní pohledy. Pokud máte dostatek času, tak si kupte let balónem nad Baganem (315 USD). Jitka z toho má obovský zážitek. Viz. fotky.
Inle Lake
Tady jsme už vyměkli a dalších 10h v autobuse jsme vzdali a těch 40 minut jsme dali letecky 🙂 Četli jsem, že cesta na Inle Lake je mnohem horší, než do Baganu, ale i zde jezdí JJ Express. Když doletíte na Heho airport, tak si musítí vzít taxi. Nechtějí moc vyjednávat, ale zkuste to, pak se domluvte přímo s taxikářem, který vás poveze, ať vás vyzvedne na cestě zpátky. Bude to levnější. My jsme bydleli na východní straně jezera v jednom z resortů, které jsou na břehu na kuřích nožkách. Můžete bydlet ve vesnici Nyaungshwe na severu jezera a nebo pak v západní části. Výhody vesnice – máte tam vše potřebné, dobrou pozici pro vyjednávání na denní cestu po jezeře, je to blíž k letišti:) Je to rušná vesnice. Je tam jedna skvělá indická restaurace (Innlay Hut), kterou byste měli otestovat. Po naší návštěvě tam snad vylepí i naši vlajku 🙂
My jsem volili raději klid, ideální na relax:) a když vstáváte několikrát po sobě v 5 ráno, tak se to i hodí.
Top: Domluvte si celodenní výlet po jezeře. Lodí vás zavezou na jejich market, do rukodílen, ke tkadlenám a samozřejmě ke chrámů:) Ukážou vám i ženy z kmene Kayan, které se vyznačují dlouhými krky, kde nosí až 6kg bronzu. A určitě si kupte prodlouženou verzi výletu, aby vás vzali i do Shwe Inn Dein Pagody, která je trochu dál od hlavního jezera, ale vede tam kanál a stojí to za to.
Další den si můžete půjčit kola a projet si další místa. Shwe Yaunghwe Kyaung a Shwe Yan Pyay. Zastavit se na kávě, kousek od Mingalar Marketu. Zkuste třeba mísní vinařství – Real Mountain Estete – víno sem přivezl Francouz. Není moc dobré, Muscat se dal pít:) A když toho nebudete mít dost, tak se vydejte do Htet Eain Gu Cave…na kole je to docela fuška, pořád do kopce:)
Mandalay
Sem opět letíme, protože cesta by byla neúměrně dlouhá. Let trvá neskutečných 35 min. Z letiště vás vezmou taxíkem za fixní cenu 15.000 kyatů v private taxi nebo pak ve sdílené dodávce, ale cesta do centra je pak delší. My jsme měli tento hotel – výhoda: má bazén, který se odpoledne hodí. Poloha tady moc nehraje roli, protože všude je to hodně daleko. Ideální je bydlet jižně od paláce. Kousek od nás je výborná kavárna Nová Coffe, kde se dá najíst a hlavně si dáte pořádné kafe. Hotely vám nabídnou 2 různé výlety, které stojí 30 – 35 dolarů za 2 osoby. Dá se to udělat levněji, když si seženete místního taxikáře, který vás bude všude vozit a hlavně vás zavede na Mandaly Hill, tam pěšky fakt nechcete. Císařský palác, Sanda Muni Pagoda, kde je 1774 stúp a v každé je jedna stránka Buddhovi knihy. Zas Cho Market, Shwe In vín Monastery, Jadeit Market. Vemte si z hotelu mapu, kde jsou všechny důležité památky zaznačeny. Na trzích pak uvidíte jak je tady živo a frmol. Je neuvěřitelné, kde se najednou bere tolik lidí. V jižní části Mandalay je pak Pont U-Bein, týkový most, který je 1,4 kam dlouhý. Kousek od Mandaly jsou pak další chrámy a místa, která stojí za návštěvu, ale už jsme je nestihli – Inn Wa, Sagaing…
Tady je kontakt na místního taxikáře (franziherget.wixsite.com/website), který umí zařídit výlety. S ním se určitě dohodnete, ale hlavně smlouvejte!:) Smlouvat byste měli všude. Jsou ochotni jít na půlku první ceny, samozřejmě to neplatí vždy. My jsme tady byly “mimo” sezónu, kdy je málo turistů, takže to šlo.
Tím, že se rozhodujeme vždy na poslední chvíli, tak jsme cestovali možná zbytečně cikcak, určitě by se ta cesta dala otočit a vymyslet lépe. V Mandaly je pak mezinárodní letiště, odkud mizíme do Bangkoku. Za zastávku prý ještě stojí hlavní město Naypyitaw, kam jsem se nedostali, ale je tam Kempinski za rozumnou cenu za noc:) a pak Ngapali Beach, která je na západě země a opět tam jezdí noční busy, taky se tam i létá do Thandwe. Možná příště.
Když chodíte po památkách, tak na vás místní budou většinou stydlivě koukat, ti méně nesmělí vám řeknou o fotku. Do chrámů jezdí hodně lidé z okolních vesnic, takže bělocha moc často nevidí:) Prostě se usmívejte a foťte se! Budete celebrita. Nejvíc byla třída nějaké školy. S Jitkou má fotku snad každá z těch holek:))
Za nás určitě doporučujeme a březen je super čas na návštěvu, není tam tolik turistů, není tak velké horko.
Když vás bude něco zajímat, tak napište:) Všechno ubytování jsem brali přes Agodu. Vychází v Asii o hodně levněji.