Izrael a Petra

Lokalita: Izrael a Jordánsko
Top: Skalní město Petra, Tel Aviv a  Jeruzalém
Rok: 2017

Letenky do Eilatu teď jsou za pár korun:) Ale my jsme to prve vzali přes Tel Aviv, abychom si mohli dát pár dní oraz u moře. Kdyby se chystal někdo přímo do Petry, tak napsal jsem shrnutí jednoho ze 7 divů světa🙂 Z Tel Avivu jsme to cestou vzali do Jeruzaléma a pak až do Elitu. Všechno šlo zařídit on-line, takže jsme cestovali autobusy. Jenom rezervace lístků musí udělat někdo na recepci, nemají objednávkový proces přeložený do angličtiny a ani Google Translator nepomůže 🙂

Tel-Aviv – pučte si kolo a projeďte si ho. Určitě se běžte podívat do Sarona Market‎‎ a do staré části.

Vsechny chute sveta #spice #telavivcity #israel #carmelmarket

Příspěvek sdílený Jitka Matějková (@jimatejkova),

Jeruzalém – tolik míst k vidění…historie na každém rohu.
Určitě se vyplatí na víc nocí a hlavně se podívejte, kde to žije. My jsme bydleli trochu mimo hlavní část, ikdyž jsme to měli blízko ke svatému místu, takže jsme museli jezdit městskou tramvají. Jeruzalém je místem 3 náboženství a vznikají tam různé paradoxy. Např. zeď nářků je zdí Skalního dómu, který je ve správě Islámu a do tohoto komplexu se dostanete pouze 2x denně v určitý čas, dřevěným tunelem, jinak vás tam nepustí.

#jerusalem #domeoftherock

Příspěvek sdílený Tomáš Bzirský (@tomasbzirsky),

Hezký výhled je pak z Olivové hory.

Jedeme do Jordánska…

Letiště Ovda je hodinu od Eilatu, dá se objednat buď shuttle, který vozí až na hranice s Jordánskem, nebo busem na centrální nádraží Eilat, odsud potom tágem na hranice cca 150 Kč.

Hranice Izrael – platí se výstupní vízum 100 šekelů (600 Kč)

Hranice Jordánsko

  • na 1 noc – vízum stojí 60 dinárů (1800 Kč) a musí se zařídit dopředu na letišti nebo na ambasádě ve Vídni)
  • 2 noci – vstupní vízum se neplatí (vyplní se formulář, který si pak musí nechat orazítkovat na pokladně v Petře), ale potom je výstupní za 10 dinárů (300 Kč), platí se na výstupu v hotovosti, berou i dolary, ale my jsme na to zapomněli, takže jsme ve směnárně dali všechno co jsme měli, aby nám ty dináry vyměnil
  • 3 noci – neplatí se vstupní ani výstupní, vyplatí se koupit online Jordan Pass-obsahuje vstup do Petry a dalších památek

Po přechodu je hned stanoviště taxi – buď si vzít taxi do nejbližšího města Aqaba a odtud bus do Wádí musá (nezkoušeli jsme) nebo taxi přímo do Wádí musá – 2 hoďky cesty, stojí 50 dinárů (1500 Kč) a nedá se moc smlouvat (taxi mafie, respektive tam mají velkou ceduli s přesnýma cenama za jednotlivé cesty), navíc pokud uvidí, že se chcete domluvit s někým na sdílení cesty, tak jsou dost nepříjemný a nejde to. Zkoušeli jsem to usmlouvat s brazilským párem, ale nevěřili nám, bůh ví proč?:)))
Když chytnete dobrý taxík, tak má i Wi-Fi! Jsou to sdílní lidé, takže taxikář vám toho dost povykládá a samozřejmě nabídne i výlety. Příště máme v plánu výlet a spaní v poušti, znělo to skvěle.

Skalní město Petra
1 den vstup stojí 50 dinárů, na 2 dny 55 dinárů – vyplatí se, za jeden den se to dá celé projít, ale budete dost uštvaní. My jsme první den prošli ty hlavní trasy a druhý jsme pak lozili po vrcholcích, abychom se podívali na chrámy trochu z nadhledu.

Máme štěstí na počasí, kamkoliv přijedeme, tak většinou prší:) Petra nebyla výjimkou, naštěstí přestalo (Prý začalo pršet po roce:)) a nakonec bylo příjemně.

#petra #jordan

Příspěvek sdílený Tomáš Bzirský (@tomasbzirsky),

Zpáteční cestu na hranice jsme měli domluveno taxi za 40 dinárů, zase se dá jet i shuttlem do Aquaby a pak na hranice taxíkem.

Jinak Aquaba i Eilat jsou přímořská města – celoroční koupání a potápění, nebo se dá jet ještě do egyptské Taby.  Aquaba začíná být hodně oblíbená pro ruské turisty, takže určitě půjdou i ceny lehce nahoru.

Doporučení na závěr. Když budete hledat ubytko, tak se mrkněte jak na Booking.com, tak i na Agoda.com umí to najít zajímavé rozdíly.

Tomáš Bzirský

Přes 14+ let dělám online marketingu, Business development v e-commerce. Baví mě crypto a nové technologie.

You may also like...