Angkor Wat – Kambodža

Lokalita: Asie
Místa: Angkor Wat
Zajímavost: Každý temple, místí trhy
Top: Památky a lidi
Rok: 2018

Po Myanmaru a Bangkoku je naší další destinací Kambodža. Hlavně Siem Reap a Angkor Wat. Před vstupem do země musíte mít vízum a poučení z předešlé zkušenosti jsme si ho udělali včas. Do Siem Reapu létá hodně společností, takže je to jenom na vás, kterou si vyberete, my jsme letěli s AirAsia. Jestli používáte Kiwi k hledání a bookování letenek, tak se vždy raději podívejte i na samotnou společnost, zatím jsem letenky vždy koupil o hodně levněji, než ukazovalo Kiwi. Jinak je Kiwi dobré na zjištění, kdo kam létá.

Imigrační je na letišti rychlovka, pokud máte vízum, jinak se dá udělat i na místě, nevím jestli tam byla jiná cena, ale je to zbytečná zdržovačka.

V Siem Reapu najdete různé varianty ubytování – hodně guesthousů, ale i lepší hotely, tím, že jsme tady na konci sezóny, tak si můžeme vybrat a jsou tady i dost list minute ubytka. Jedno takové jsme sehnali i my. Golden Temple Butique – je tu několik různých hotelů Golden Temple, ale tento se nám zdál “nejlepší” cenově vycházely dost podobně. Výhodou je, že je hned u nočních trhů, takže nikam nemusíte jezdit. Skvělý personál a služby. Cítí se tam jako doma:) V restauraci vaří výborně, je to o pár dolarů dražší, než na ulici, ale stojí to za to. Hlavně Loc Lac, ten musíte zkusit. Jako bonus je pak vyzvednutí a odvoz na letiště zdarma a to třeba i touto károu-

Angkor Wat
Hodně jsem zvažovali, že si pučíme kola a budeme to jezdit na kole, ale tím, že tady začíná jejich léto, je neskutečné horko přes poledne kolem čtyřicítky, takže jsme to vzdali.
První den jsme vzali Tuk-tuk a udělali krátký okruh po chrámech okolo Angkor Watu – > Angkor Thom a jeho Bayon Temple, kde se na vás ze všech koutů dívají vytesané tváře v kamenech – > Ta Prohm na kterém se vyřádila příroda. Stromy dostaly volnost a jak můžete vidět na fotkách, tak se chrámům “pomstily”. Je to úchvatná podívaná. Jsou to zase jiné chrámy, než v Myanmaru nebo Bangkoku. Na Angkor je potřeba několik hodin, abyste to prolezlá křížem krážem. Ideální je začít hned východem slunce a pak prostě pokračovat na další chrámy. Zase vstávačka v 5 ráno a je tam o trochu víc turistů, než na pagodách v Myanmaru. 3 denní vstup na památky je 62 USD, ale určitě se ten zážitek vyplatí.

Jelikož je odpoledne opravdu horko, tak jsem byli rádi, že nemusíme šlapat na kole a když se nám líbil nějaký chrám u cesty, tak nám vždy řidič zastavil. Můžete si pronajmout tuk-tuk za +- 15 dolarů ve městě, ale hotel nám nabídl podobnou cenu, takže jsme využívali jejich služeb. U každého templu byli řidiči, kteří nabízeli odvoz, takže těch možností, jak cestovat po chrámech je hodně.

Angkor Wat. Naše další zastávka cestou po Asii. #cambodia #angorwat

Příspěvek sdílený Tomáš Bzirský (@tomasbzirsky),

Více na wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Angkor_Vat

Banteay Srei
Druhý den jsem se vydali do Banteay Srei, je to asi 40 km daleko a je to zase jiný pohled na místní kulturu. Na kole je to nereálné, takže tuk-tuk nebo auto. Cestou potkáte další chrámy.

Více na wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Banteay_Srei

Historie Kambodži je hodně divoká a krvavá, takže je dobré si o tom něco přečíst, abyste trochu pochopili, proč jsou tak chudí. Jejich průměrný výdělek se pohybuje okolo 150 USD, takže když sem tam necháte nějaký tip, tak budou vděční. Nová motorka stojí okolo 2-2,5k USD. Lidi jsou přitom milí a pomocní. Všude běhají děcka, je jich tolik, že musí chodit do školy na etapy, nejsou učitelé.

…a my se zase přesouváme dál, tentokrát na ostrov – Koh Rong Sanloem

Tip: Mějte sebou dolary. Všude je vidí radši, než jejich místní měnu. I bankomat vám nabídne výběr v dolarech vs. místní měna.

Tomáš Bzirský

Přes 14+ let dělám online marketingu, Business development v e-commerce. Baví mě crypto a nové technologie.

You may also like...