3D tisk

Co by na to řeklo AI?

3D tisk, také známý jako tisk v prostoru, je technologie, která umožňuje tisknout objekty třemi dimenzemi. Tato technologie se stala stále dostupnější a populárnější a má široké spektrum využití v různých odvětvích, jako jsou například automobilový průmysl, zdravotnictví, architektura, design a mnoho dalších.

V základu 3D tisku je digitální model objektu, který je následně tisknut vrstvami materiálu. Tyto vrstvy se postupně skládají do finálního objektu. Existuje mnoho různých technologií 3D tisku, jako jsou FDM (Fused Deposition Modeling), SLA (Stereolithography), SLS (Selective Laser Sintering) a další. Každá z těchto technologií má své výhody a nevýhody a je důležité vybrat tu správnou pro konkrétní aplikaci.

3D tisk má řadu výhod, jako je například možnost vytvářet složité geometrie, které by jinak nebyly možné vyrobit tradičními způsoby. Také umožňuje rychle vytvořit funkční prototypy a vylepšovat produkty v reálném čase. Navíc 3D tisk může výrazně snížit náklady na výrobu a zkrátit dodací lhůty.

3D tisk se také používá v medicíně k výrobě chirurgických nástrojů, protéz a jiných medicínských pomůcek. Například, lékaři mohou vytisknout 3D model orgánu, což jim umožňuje lépe porozumět pacientově stavu a lépe plánovat operaci.

V budoucnosti se očekává, že 3D tisk bude hrát stále významnější roli ve výrobě a designu. Je možné, že v budoucnu budeme moci tisknout celé budovy a dokonce i lidské orgány.

Proč jsem si koupil tiskárnu? Je to jednoduché – baví mě nové věci a hračky:) 
Jaké je hlavní využití? Asi rok jsem tiskl jenom figurky a „blbiny“, ale někdy se to opravdu hodí, když tisknete různé držáky, svorky, stojánky na mobily, květináče atd…
 
Osobně si hraji s tiskárnou od Prusa Research – Original Prusa MINI  – https://www.prusa3d.com/cs/kategorie/original-prusa-mini/. Líbilo se mi, že je to česká firma, mají super poměr cena/výkon a hlavně je kolem nich obrovská komunita, takže najdete snad cokoliv na vytisknutí – https://www.printables.com/cs/model
 
Ale našel jsem po čase praktické využití, když jsem tiskl ceník do oblíbené kavárny 🙂 Když máte psd/pdf, tak umíte cokoliv zkonvertovat do tisknutelného formátu, takže naštěstí písmenka šla tisknout celkem rychle.
Když budete v Karlíně, tak se zastavte v KAAVA, kde to menu je vytisknuté 🙂 https://www.instagram.com/kaava.shop/
 

Tomáš Bzirský

Přes 14+ let dělám online marketingu, Business development v e-commerce. Baví mě crypto a nové technologie.

You may also like...