Na přelomu roku jsme se vydali do tohoto potápěčského ráje Raja Ampat. Raja Ampat je součástí Indonésie a nachází se na Západní Papui. Tato oblast má okolo 1500 ostrovů a její unikátní biodiverzita a podmořský život patří mezi nejbohatší na světě.
Jak se tam dostanete?
Toto je nejzábavnější část cesty, protože Raja Ampat je opravdu daleko. Z Česka může cesta trvat až 40 hodin a počítejte se dvěma až třemi letadly podle toho, jak vám vyjdou letenky. Následně budete potřebovat taxík, trajekt a loď/lodičku k vašemu ubytování.
Nejdříve se letí do Jakarty (případně z Bali – Denpasaru), takže pokud chcete cestu rozdělit na více částí a trochu si odpočinout mezi lety, doporučuji zůstat na pár dní v Singapuru/na Bali, jak jsme to udělali my. Ze Singapuru jsme pokračovali letem do Jakarty v Indonésii a následně do Sorongu na Západní Papui.
Po příletu do Sorongu se potřebujete dostat do přístavu. Přístav je asi 15 minut autem, ideální je vzít taxík, který vás vyjde na 100.000 rupií. Není to nijak drahé, je to asi 150 Kč. Můžete si zavolat i lokální taxi (Grab), ale budete muset odejít z letiště, protože na letišti nejsou moc vítaní.
Pokud přiletíte večer, budete muset přespat v Sorongu, protože trajekty jezdí jen dvakrát denně v 9 a ve 14h a to v obou směrech. Lístky na trajekt se kupují až na místě, ale není to úplně jednoduché – nejdřív si stoupnete do jedné fronty, kde zaplatíte za lístky, pak vás pošlou k druhému okénku, kde zaplatíe přístavní daň. Nejde to platit kartou, takže je dobré mít hotovost.
Trajekt má dvě třídy – ekonomickou a VIP. Upřímně, obě třídy nejsou nic moc, ale VIP je lepší, protože nabízí trochu „lepší servis“ a pohodlnější místa na sezení. Cena je 250.000 IDR (362 Kč). Lepším servisem myslím, že je tam míň lokálních živočichů 🙂
Cesta trajektem vede do města Waisai na ostrově Waigeo, což je největší ostrov Raja Ampat. Po příjezdu do Waisai budete nasměrováni k zaplacení turistické tax , což funguje tak, že u jednoho okénka zaplatíte vstup do parku Raja Ampat Visitor Entry Ticket 300.000 IDR ( 440 Kč) a u druhého vám dají roční vstupní kartu a zaplatíte další poplatky -Raja Ampat Marine Park Entry Permit 700.000 IDR (1000 Kč).
Ceny turistických poplatků jsou stabilní a nemění se, ale doporučuji si projít oficiální web Raja Ampat, kde jsou aktuální informace.
Pokud máte s ubytováním domluvený odvoz lodí, vyzvednou vás. Pokud ne, musíte si domluvit dopravu na místě. Cena lodního odvozu na ubytování je okolo 1 milionu rupií, takže cca 1500 Kč. Pokud seženete někoho sebou, tak se cena dělí. Na facebooku jsou skupiny, kde se domlouvá společné cestování, takže doporučuji využít, když budete častěji přejíždět, tak se to rozhodně vyplatí.
Ubytování v Raja Ampat tzv Homestay
Rezervujte ubytování dopředu, protože lepší a hezčí ubytování jsou zamluvená na několik měsíců dopředu. Nejlepší ubytování bývají obsazená dokonce i na dva roky. Když jsme si chtěli zarezervovat jedno z nejoblíbenějších ubytování, odpověděli nám, že nejbližší volný termín mají až v roce 2027. No, takto dopředu plánovat neumíme, takže holt smůla.
Ubytování je většinou skromné, nečekejte luxusní resorty. Bývá to jednoduché ubytování nad vodou, často kominace dřeva a palmy. Je tam i pár „resortů“, kde jsou betonové stěny :). Někdy se připlácí za záchod západního stylu! Elekřina funguje většinou od západu slunce do snídaně, ale jsou místa, kde funguje častěji, protože mají solární panely. Internet je dost omezený, ale signál se dá chytit. Otestoval jsem Revolut APP i Airalo na e-sim a obě fungovaly. Musíte si uvědomit, že jste na ostrovech, daleko od civilizace, tak nečekejte zázraky. Když se zaregistrujete přes tyto odkazy, tak já i vy dostaneme bonus:) Ubytování je většinou nad vodou, takže když pominete jednoduchost ubytování, tak se cítíte jak na Maledivách 😀 Jenom skočit do vody.
Co očekávat?
- Bez klimatizace, ventilátory jsou jen někde.
- Jednoduché jídlo – snídaně bývá tapiokový pudink nebo bábovka, k obědu a večeři rýže s rybou nebo kuřetem. Hodně záleží, kdo dané ubytování (homestay) vede. Pokud to jsou lokálové, tak je to skromnější. Pokud je majitel cizinec, tak většinou umí zařídt kvalitnější služby. Lepší internet (většinou Starlink), elektřinu celý den, lepší jídlo a rozmanitější jídlo.
- Obchody zde „nejsou“, pokud si chcete něco přivézt, musíte to udělat dopředu. Těch pár malých obchůdků, které jsou ve vesničkách obsahují max. sušenky, chipsy, pití 🙂 Ideální místo na hubnutí.
Kde jsme bydleli?
- Raja Ampat Blue Sea – lokální majitel, angličtina so so, těžší domluva na výletech / vyzvednutí, ideálně na něho tlačit a napsat to na tabuli
- Amoryg Resort and Dive Raja Ampat – Bungalovy, místo má potenciál, ale je tam 100 a jedna věc, která by se dala zlepšit – výpadk starlinku (špatně udělaná eletrika), jedno z málo míst, kde je „pláž“ a dá se projít. Trošku chybí poměr cena / výkon
- Nyande Raja Ampat – vlastníkem je cizinec, takže místo je super. Jenom má malou drobnost a to, že toalety (soukromá sprcha i záchod) není součásti ubytování, ale musíte na „souš“, což je trošku otrava, ikdyž je to 20 metrů. Asi nejlepší servis, jídlo.
Potápění a šnorchlování
Raja Ampat je naprostý ráj pro potápěče a šnorchlování. Jakmile skočíte do vody, okamžitě máte kolem sebe obrovské korálové útesy. Nikde jsme takové neviděli. Pořád přemýšlíme, co bylo lepší, jestli potápění nebo šnorchlování. Příště do plánu zaneseme Liveabord s potápěním. Prostě několik dnů na lodi, abychom se dostali i na odhlehlejší místa, protože být x hodin na motorovém člunu není nic moc:)
K potápění jsem si vybrali Mantastic Scuba – https://mantasticscuba.com/ a byli jsem s nimi 4 dny. Vtipný zážitek je, že po silvestru se jim ztratil kapitán i s klíčema (někde se opil na jiném ostrově), takže jsme jeden den museli „vynechat“. Ono se to nezdá, ale být pořád ve vodě bere hodně energie.
Nejlepší potápěčské lokality
- Melissa´s Garden – nádherné korálové zahrady, ideální s vyhlídkou Piaynemo!
- Cape Kri – místo s největším počtem druhů ryb na jednom ponoru.
- Arborek – skvělé na šnorchlování.
- Manta Ridge/Manta Sandy – prostě čekáte na manty 🙂
- Sawandarek atd. atd. atd.
Silné proudy jsou běžné v prosinci/lednu, takže pokud plánujete potápění, doporučuje se mít zkušenosti s drift divingem. Je to opravdu jízda, jak vás vezme proud 🙂
Jedna zajímavost, kterou ne každý ocení, je zátoka plná medúz. Jsou nežahavé a Raja Ampat je jedno z mála míst na světě, kde se tento druh vyskytuje. Když jsem šli do vody, tak jsem si všichni vzpomněli na film Koule 🙂
Co uvidíte v Raja Ampat
Ryby, hodně ryb. Potkali jsem Manty, velké manty, želvy, žraloky (místní říkají, že jsou to vegetariáni:)), žralok wogebong (endemitní druh v Raja Ampat), perutýny, sépie, podvodní hady (nejjedovatější na světě, ale když je nezmáčknete, tak jsou jak domácí mazlíčci), medúzy, murény…prostě všechno. Když máte štěstí potkáte delfíny a hlavně Dugonga! Určitě se mrkněte na stories u Jitky.
Další aktivity v Raja Ampat
Kromě potápění je zde několik dalších zážitků:
- Vyhlídka Piaynemo – ikonický pohled na tyrkysové laguny
- Wajag Island – tam jsem se bohůžel nedostali, bylo to dost daleko, ale příště…
- Pozorování ptáků, například rajských ptáků.
- Projížďky na kajaku mezi mangrovy.
- Návštěva místních vesnic, kde můžete vidět tradiční život.
- Kalibiru (Blue River) – Raja Ampat
Praktické informace
- Platby – většina míst nepřijímá karty, ale některá ubytování a potápěčské školy umožňují platbu přes Revolut a mají i terminál
- Dostatek hotovosti – výlety stojí podle obsazenosti lodi od 250.000 do 400.000 na osobu, takže osobně doporučuji cca 500.000 na den/osoba. Nebojte se, s někým přebytečné peníze směníte:)
- E-sim – Revolut APP i Airalo fungují nebo na koupíte na letišti simku, ale musí mít pokrytí na Papuu.
- Ubytování zamluvte dostatečně dopředu
- Připravte se na menší komfort, ale maximální zážitky.
- Projděte si web: https://www.stayrajaampat.com/, ale ubytování bych dělal přes booking/agoda.
Fotky a videa
Určitě se mrkněte na stories u Jitky, kde to má všechno nafocené a popsané:) a pak youtube kanál, kde mám playlist s pár videi:
Stojí Raja Ampat za to?
Rozhodně ano! I když cesta není jednoduchá, odměnou je nedotčený ráj, úžasný podmořský svět a nezapomenutelné zážitky. To můžu trvdit i přes všechny situace, které se nám stali 🙂 Utopil jsem dron. Ztratil signál a prostě to poslal střemhlav do oceánu. Trošku mě mrzí, že to nezvládl natočit, že jde vidět chvilka pádu, ale náraz do vody už ne. Tak jsem dron vytáhl a dal ho jako hračku místním dětem. Po posledním ponoru jsem stáhl fotky z GoPro a v ten moment se rozhodlo, že mu odejde hlavní display. Trošku mě překvapila zákaznizká podpora GoPro, protože jsem jim napsal, co se stalo (měl jsem ho 2,5 roku) a oni mi poslali nový kus! Ano, platím si jejich předplatné, ale i tak! Super.
A třešničkou na dortu bylo, že jsem po návratu skončil v nemocnici s infekcí 😀 Ale to je jiný příběh.
Pár tipů, které jsem do článku nenapsal: oblast navštíví do 20 tisíc turistů za rok. Takže turisticky to je pořád nedotčená oblast.
Ideální doba na cestování 2-3 týdny. Musíte vidět různé ostrovy, protože cestování mezi nimi je drahé, tak dává smysl bydlet na víc místech.
Zabalte si sebou i něco na komáry, docela koušou:)